2018 Colorado TSA State Conference – High School Winners

The 32nd Annual Colorado TSA State Conference was a huge success with more than 1,650 participants, judges, observers and guests in attendance! Congratulations to all the winners. Below is a listing of the High School event medalists.

3D Animation:

  • First Place – Cherokee Trail HS – Team 1
  • Second Place: Smoky Hill HS – Team 2
  • Third Place: Smoky Hill HS – Team 1

Animatronics:

  • First Place: STEM School Highlands Ranch – Team 2
  • Second Place: Pueblo County High School – Team 1
  • Third Place: Mountain Vista High School – Team 1

Architectural Design:

  • First Place: Castle View High School – Team 1
  • Second Place: Westminster High School – Team 1
  • Third Place: Grandview High School – Team 1

Biotechnology Design:

  • First Place: Legend High School – Team 1
  • Second Place: Mountain Vista High School – Team 2
  • Third Place: Heritage High School – Team 1

Catapult Design:

  • First Place: Castle View High School – Team 1
  • Second Place: Cherokee Trail High School – Team 1
  • Third Place: Heritage High School – Team 1

Chapter Service Project:

  • First Place: Monarch High School
  • Second Place: Cherokee Trail High School
  • Third Place: Heritage High School

Chapter Team:

  • First Place: Grandview High School
  • Second Place: Castle View High School
  • Third Place: Littleton High School

Children’s Stories:

  • First Place: Rock Canyon High School – Team 1
  • Second Place: Academy High School – Team 1
  • Third Place: STEM School Highlands Ranch – Team 3

Coding:

  • First Place: Mountain Vista High School – Team 1
  • Second Place: Monarch High School – Team 1
  • Third Place: Mountain Vista High School – Team 2

CAD Architecture:

  • First Place: Cyra Gallano, STEM School Highlands Ranch
  • Second Place: Ian Gray, Cherokee Trail High School
  • Third Place: Alex Walz, Cherokee Trail High School

CAD Engineering:

  • First Place: Peter Brown, Cherokee Trail High School
  • Second Place: Tyler Smith, Northridge High School
  • Third Place: Sam Wicklund, Cherokee Trail High School

Computer Integrated Manufacturing:

  • First Place: STEM School Highlands Ranch – Team 3
  • Second Place: Cherokee Trail High School – Team 1
  • Third Place: Mountain Vista High School – Team 1

Debating Technological Issues:

  • First Place: Cherokee Trail High School – Team 1
  • Second Place: Pueblo County High School – Team 1
  • Third Place: Grandview High School – Team 1

Digital Video Production:

  • First Place: Mountain Vista High School – Team 1
  • Second Place: Mountain Vista High School – Team 3
  • Third Place: Legend High School – Team 3

Dragster Design:

  • First Place: Kathryn Naherny, STEM School Highlands Ranch
  • Second Place: Sarah Dunn, Cherokee Trail High School
  • Third Place: Tyler Perkins, Mountain Vista High School

Engineering Design:

  • First Place: Pueblo County High School – Team 1
  • Second Place: STEM School Highlands Ranch – Team 1
  • Third Place: Mountain Vista High School – Team 2

Essays on Technology:

  • First Place: Breanna Cobb, STEM School Highlands Ranch
  • Second Place: Aditya Kelshiker, Cherokee Trail High School
  • Third Place: Andrew McNulla, Cherokee Trail High School

Extemporaneous Presentation:

  • First Place: Connor Vogel, Castle View High School
  • Second Place: Adviata Singh, Grandview High School
  • Third Place: Charisma Bartlett, Grandview High School

Fashion Design and Technology:

  • First Place: Golden High School – Team 1
  • Second Place: STEM School Highlands Ranch – Team 2
  • Third Place: Pueblo County High School – Team 1

Flight Endurance:

  • First Place: Nikki Bernuy, Legend High School
  • Second Place: Kai Caldwell, Castle View High Schoool
  • Third Place: Garrett Howard, STEM School Highlands Ranch

Fore!:

  • First Place: Littleton High School – Team 5
  • Second Place: Littleton High School – Team 1
  • Third Place: Cherokee Trail High School – Team 1

Future Technology Teacher:

  • First Place: Paige Dickman, Legend High School
  • Second Place: Samantha Riebling, Littleton High Schoool
  • Third Place: Laura Niichel, Pueblo County High School

Global Logistics:

  • First Place: Littleton HS/Arapahoe HS/STEM School Highlands Ranch
  • Second Place: Grandview HS/Cherokee Trail HS/Smoky Hill HS
  • Third Place: Mountain Vista HS/Castle View HS/Legend HS

Music Production:

  • First Place: Littleton High School – Team 1
  • Second Place: Legend High School – Team 1
  • Third Place: Mountain Vista High School – Team 1

On Demand Video:

  • First Place: Littleton High School – Team 1
  • Second Place: Cherokee Trail High School – Team 1
  • Third Place: Prairie View High School – Team 1

Photographic Technology:

  • First Place: Beth Rossman, Littleton High School
  • Second Place: Ty Dillon, Academy High School
  • Third Place: Anna Montalbano, Rye High School

Pin Design:

  • First Place: Zachary Klaus, Legend High School
  • Second Place: Michal Bodzainowski, STEM School Highlands Ranch
  • Third Place: Jason Hristopoulous, STEM School Highlands Ranch

Prepared Presentation:

  • First Place: Alessandra Miller, Littleton High School
  • Second Place: Emma Hopson, Arapahoe High School
  • Third Place: Bryn Conway, STEM School Highlands Ranch

Promotional Design:

  • First Place: Matthew Tomkowicz, Legend High School
  • Second Place: Caleb Ramsey, Legend High School
  • Third Place: Zachary Klaus, Legend High School

Rat Trap Drag Race:

  • First Place: Jack Gore, Littleton High School
  • Second Place: Caedin Curl, Castleview High School
  • Third Place: Keaton Schreiber, Littleton High School

Robotic Design:

  • First Place: STEM School Highlands Ranch – Team 1
  • Second Place: Highlands Ranch High School – Team 1
  • Third Place: STEM School Highlands Ranch – Team 2

Rat Trap Drag Race:

  • First Place: Jack Gore, Littleton High School
  • Second Place: Caedin Curl, Castleview High School
  • Third Place: Keaton Schreiber, Littleton High School

Rubber Band Powered Car:

  • First Place: Henry Shallenberger, STEM School Highlands Ranch
  • Second Place: Jack Stern, STEM School Highlands Ranch
  • Third Place: Ben Stern, STEM School Highlands Ranch

Scivis:

  • First Place: Smoky Hill High School – Team 1
  • Second Place: Heritage High School – Team 1
  • Third Place: Centaurus High School – Team 1

Silent Movie:

  • First Place: Littleton High School – Team 1
  • Second Place: Cherokee Trail High School – Team 1
  • Third Place: Smoky Hill High School – Team 1

Software Development:

  • First Place: Smoky Hill High School – Team 1
  • Second Place: Legend High School – Team 1
  • Third Place: Pueblo County High School – Team 1

STEM Careers:

  • First Place: Paul Harmston, STEM School Highlands Ranch
  • Second Place: Meghna Bagchi, Rock Canyon High School
  • Third Place: Jayendra Chauhan, Rock Canyon High School

Structural Design and Engineering:

  • First Place: Pueblo County High School – Team 1
  • Second Place: STEM School Highlands Ranch – Team 2
  • Third Place: Mountain Vista High School – Team 2

System Control Technology:

  • First Place: STEM School Highlands Ranch – Team 1
  • Second Place: Wheat Ridge High School – Team 1
  • Third Place: Cherokee Trail High School – Team 1

T-Shirt Design:

  • First Place: Elizabeth Stroup, Heritage High School
  • Second Place: Eliska Martinez, Littleton High School
  • Third Place: Olivia Montoya, Abraham Lincoln High School

Technology Bowl:

  • First Place: Grandview High School
  • Second Place: STEM School Highlands Ranch
  • Third Place: Cherokee Trail High School

Technology Problem-Solving:

  • First Place: Littleton High School – Team 1
  • Second Place: Smoky Hill High School – Team 1
  • Third Place: STEM School Highlands Ranch – Team 1

Theatrical Set Design:

  • First Place: Pueblo County High School – Team 1
  • Second Place: Ralston Valley High School – Team 1
  • Third Place: Cherokee Trail High School – Team 1

Transportation Modeling:

  • First Place: Colton McClure, Pueblo County High School
  • Second Place: Sam Wicklund, Cherokee Trail High School
  • Third Place: Tyler Smith, Northridge High School

Video Game Design:

  • First Place: Weld Central High School – Team 1
  • Second Place: Heritage High School – Team 1
  • Third Place: Castle View High School – Team 1

Webmaster:

  • First Place: Legend High School – Team 1
  • Second Place: Doherty High School – Team 1
  • Third Place: Heritage High School – Team 1

CONGRATULATIONS TO ALL THE WINNERS!