National Conference Huge Success for COTSA

The 2016 National TSA Conference, held June 27-July 2 at the Gaylord Opryland Hotel in Nashville, TN,  featured the work of nearly 8,000 of the best and brightest students in STEM education. When the dust had settled from the multi-day competition, Colorado had a number of chapters receive top 10 rankings and several students earn recognition as the top three in the nation. Below is a listing of the results for Colorado TSA chapters. You may view the complete listing of events here.

MIDDLE SCHOOL

  • Biotechnology Design – Middle SchoolGoddard Middle School – 2nd place
  • CAD Foundations – Middle SchoolAilynn Duarte, Pleasant View Middle School – 7th place
  • Construction Challenge – Middle SchoolEuclid Middle School – 9th place
  • Digital Photography – Middle SchoolBeth Rossman, Euclid Middle School2nd place
  • Electrical Applications – Middle SchoolBrandon Baggett – Challenge School – 2nd place
  • Forensic Technology – Middle School The STEM School and Academy – 3rd place
  • Geospatial Technology – Middle SchoolThe STEM School and Academy – 8th place
  • Mass Production – Middle SchoolGoddard Middle School – 2nd place
  • Mass Production – Middle SchoolThe STEM School and Academy – 4th place
  • Mass Production – Middle SchoolEuclid Middle School – 10th place
  • Microcontroller Design – Middle School – Euclid Middle School – 1st place
  • Microcontroller Design – Middle SchoolThe STEM School and Academy – 5th place
  • Prepared Speech – Middle SchoolScott Spangler, Goddard Middle School – 1st place
  • Problem-Solving – Middle SchoolThe STEM School and Academy – 1st place
  • STEM Animation – Middle School – STEM Launch – 5th place
  • Structural Engineering – Middle School – The STEM School and Academy – 3rd place
  • System Control Technology – Middle SchoolThe STEM School and Academy – 4th place

HIGH SCHOOL

  • Architectural Renovation – High SchoolMountain Vista High School – 2nd place
  • CAD 2D – Architecture – High SchoolKyle Bailey – Legend High School – 9th place
  • CAD 3D – Engineering – High SchoolBraden Moore – Grandview High School – 4th place
  • Career Preparation – High School Elizabeth Chengrian – Mountain Vista High School – 2nd place
  • Career Preparation – High School Connor Vogel – Castleview High School – 8th place
  • Chapter Team – High School – Grandview High School – 2nd place
  • Computer Numerical Control (CNC) ProductionSTEM High School and Academy – 7th place
  • Digital Video Production – High SchoolLittleton High School – 2nd place
  • Engineering Design – High SchoolMountain Vista High School – 4th place
  • Engineering Design – High SchoolHeritage High School – 7th place
  • Essays on Technology – High SchoolDhivya Sentil Murugan – 8th place
  • Extemporaneous Speech – High SchoolAdithya Basker – Grandview High School – 5th place
  • Promotional Graphics – High School Michal Bodzianowski – STEM High School and Academy – 3rd Place
  • SCIVIS – High SchoolSTEM High School and Academy – 5th place
  • Software Development – High SchoolPueblo County High School – 5th place
  • Software Development – High SchoolCastleview High School – 10th place
  • System Control Technology – High SchoolCherokee Trail High School – 6th place
  • Technical Sketching and Application – High School Braden Moore, Grandview High School – 3rd place
  • Technical Sketching and Application – High School Allan MacDougall III, Grandview High School – 7th place
  • Technology Problem Solving – High School Littleton High School – 1st place
  • Technology Problem Solving – High School Mountain Vista High School – 3rd place

CONGRATULATIONS TO ALL!!!